Kas man jādara, ja esmu kļuvis par pretlikumīgu darbību liecinieku?

Zvanot uz 110 vai 112 , izsakieties pēc iespējas ātrāk un skaidrāk – kas ir noticis, kur ir noticis, kas zvana. Saglabājiet mieru un atbildiet uz papildjautājumiem. Atcerieties visu pēc iespējas precīzāk par negadījumā iesaistītajām personām, satiksmes līdzekļiem vai apstākļiem. Nepārtrauciet sarunu pirmais. Jums paskaidros visu, kas jādara.

Kāpēc ir svarīgi ziņot par noziedzīgiem nodarījumiem?

Kad Jūs ziņojat par noziedzīgiem nodarījumiem, Jūs palīdzat to atklāšanā un vainīgo personu sodīšanā. Likumpārkāpējs, nesaņemdams par izdarīto paredzēto sodu, nākotnē var izdarīt jaunus noziedzīgus nodarījumus – ziņojot Jūs pasargājat arī citus cilvēkus.

Ja pret kādu citu personu izdarīts noziedzīgs nodarījums un Jūs esat nejauši kļuvis par liecinieku notikušajam, atceraties, ka, iespējams, cietušais nevar pats sev palīdzēt, tāpēc palīdziet Jūs – izsauciet policiju un, ja nepieciešams, arī neatliekamo medicīnisko palīdzību. Atcerieties – šodien palīdzat Jūs, bet rīt, iespējams, palīdzība būs nepieciešama Jums pašam.

Iesnieguma rakstīšana

Ja esat nolēmis rakstīt iesniegumu policijai, to Jūs varat rakstīt gan mājās, gan doties uz policijas iecirkni, kur dežūrmaiņas darbinieks iesniegumu no Jums pieņems.

Ir pilnīgi vienalga, vai iesniegumu rakstīsiet ar roku, datorā, sūtīsiet pa pastu vai personīgi nodosiet tuvākajā policijas iecirknī. Galvenais, neaizmirstiet uzrakstīt savu vārdu, uzvārdu, adresi, telefona numuru vai e-pasta adresi un parakstīt iesniegumu. Iesniegumu varat sūtīt arī elektroniski un parakstīt ar drošu elektronisko parakstu (lai elektroniski nosūtītu iesniegumu, lūdzu, spiediet šeit)

Iesniegumā pēc iespējas precīzāk aprakstiet kad, kur, kas, kā ir noticis, norādiet iesaistītās personas, transportlīdzekļus utt. Ja pats esat cietušais, lūdziet uzsākt kriminālprocesu un atzīt Jūs par cietušo.

Kam adresēt iesniegumu?

Noziedzīgu nodarījumu izmeklēšana notiek pēc noziedzīga nodarījuma izdarīšanas vietas, bet, ja to nav iespējams noteikt – vietā, kur noziedzīgs nodarījums ir atklāts vai konstatēts.

Valsts policijas mājas lapā www.vp.gov.lv sadaļā “Kontakti” Jūs atradīsiet Valsts policijas reģionu pārvalžu apkalpojamās teritorijas. Ja tomēr rodas šaubas, kurai tieši policijas iestādei adresēt iesniegumu, neuztraucieties – saņemot Jūsu iesniegumu, policijas darbinieki paši noteiks piekritību un Jums paziņos, uz kurieni pārsūtīts Jūsu iesniegums izskatīšanai pēc piekritības.

Kā tiek uzsākts kriminālprocess?

Kriminālprocesa uzsākšanas iemesls ir tādu ziņu iesniegšana izmeklēšanas iestādei (viena no izmeklēšanas iestādēm ir Valsts policija), prokuratūrai vai tiesai, kuras norāda uz iespējama noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Cita starpā likumā norādīts, ka šīs ziņas var iesniegt noziedzīga nodarījuma rezultātā cietusī persona kā iesniegumu un jebkura fiziska vai juridiska persona – kā informāciju par iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem, no kuriem pati tieši nav cietusi.

Kriminālprocesa uzsākšanas iemesls nevar būt anonīma informācija vai informācija, kuras iesniedzējs atsakās atklāt informācijas avotu. Tātad, Jūsu iesniegums var būt par pamatu kriminālprocesa uzsākšanai un noziedzīga nodarījuma atklāšanai.

Kas notiek pēc iesnieguma iesniegšanas?

Policijas iestādē iesniegums, kas satur informāciju par notikušu vai gatavotu noziedzīgu nodarījumu tiek reģistrēts elektroniskajā informācijas sistēmā un nodots izpildītājam. Ar Jums policijas darbinieki sazināsies – piezvanīs, nosūtīs pavēsti vai sazināsies ar Jums elektroniski, tāpēc iesniegumā ir svarīgi norādīt dzīvesvietas adresi, kontakttālruni vai e-pasta adresi.

Policijas darbinieki tādā veidā Jūs var aicināt uz policiju. Viņi arī informēs, uz kurieni jāiet, dienesta telpas numuru, amatpersonu, pie kuras jāiet, kā var ar šo amatpersonu sazināties un neierašanās sekas.