Ja Jums tuvs cilvēks cieš no vardarbības

  • Uzklausiet viņu. Centieties saprast visu, ko Jums stāsta.

    Veltiet šim cilvēkam nedalītu uzmanību. Radiet viņā pārliecību, ka esiet dzirdējis un sapratis visu, ko viņš Jums stāstījis. Centieties iejusties viņa vietā, lai labāk saprastu šī cilvēka pārdzīvoto, kurā viņš dalās ar Jums.

  • Ticiet tam, ko cilvēks stāsta.

    Ticiet šī cilvēka stāstītajam, neapšaubiet to. Apzinieties, ka atklātība prasa no viņa daudz spēka un drosmes.

  • Piešķiriet nozīmi šī cilvēka izjūtām un spēkam.

    Izstāstot Jums notikušo, cilvēks ir spēris izšķirīgu soli, lai izbeigtu vardarbību attiecībās. Ir svarīgi, lai Jūs piešķirtu lielu nozīmi gan izjūtām, ko viņš atklāj, gan viņa drosmei, kas bija nepieciešama, lai pieņemtu lēmumu Jums to visu pastāstīt.

  • Palīdziet izstrādāt “drošības plānu”.

    Ir svarīgi parūpēties par šī cilvēka fizisko drošību. Mēģiniet kopīgi padomāt un atrast vietu, kur Jūsu draugs būtu pasargāts no sava pāridarītāja.

  • Palīdziet saprast, ka notikusī vardarbība nav viņa/viņas vaina.

    Dažādu iemeslu dēļ Jūsu draugs vai draudzene var justies vainīgs, ka tiek piekauts. Sarunās centieties pamatot šādas patiesības:
    – tas nav atkarīgs tikai no sievietes/vīrieša, vai attiecības ir veiksmīgas vai nav, attiecības veidojas no abu partneru uzvedības;
    – sievietei/vīrietim nav jādomā tikai par to, kā padarīt savu partneri laimīgu, tas taču nav ne uzdevums, ne pienākums;
    – ne vienmēr sieviete/vīrietis var mainīt sava partnera uzvedību.

  • Respektē, atbalsti viņa/viņas tiesības lemt pašam par savu dzīvi.

    Dažreiz mēs domājam, ka zinām labāk, kas mūsu draugiem jādara. Neceriet, ka viņš/viņa klausīs visiem Jūsu padomiem. Neuzspiediet padomus, bet uzklausiet un atbalstiet.

  • Palīdziet atrast vajadzīgo informāciju.

    Iedrošiniet meklēt profesionālu palīdzību un atbalstu. Piedāvājiet piezvanīt uz policiju vai krīzes centru, ja viņš/viņa nejūtas droši to darīt pats.

  • Jums nav tiesību par dzirdēto stāstīt citiem, pat ja Jūs ticētu, ka tas var viņai/viņam palīdzēt.

    Pirms uzticiet dzirdēto kādam citam, pārrunājiet to ar savu draugu/draudzeni, vai tas ir viņam/viņai pieņemami un kā tas varētu palīdzēt pašreizējā situācijā.