Pēdējā laikā daudz tiek diskutēts par vardarbību pret sievieti, bet tas nebūt nav vienīgais vardarbības veids, no tās cieš arī bērni un vīrieši. Lai arī ar vardarbību tiešā vai pastarpinātā veidā savas dzīves laikā ir saskaries teju ikviens, cilvēkiem joprojām bieži nav skaidrs, ko tad īsti šis jēdziens nozīmē.

Vardarbība ir ļoti sarežģīts jautājums, kas bieži raisa diskusijas un neizpratni cilvēkos, tāpēc rubrikā “Viņa” skaidro, sadarbībā ar krīžu centru “Skalbes”, mēģināsim rast atbildes uz dažādiem jautājumiem. Skaidrosim gan vardarbību pret sievieti, gan pret vīrieti, kā arī mēģināsim saprast, kā ģimenes konikti ietekmē bērnus, bet šoreiz kopā ar klīnisko psiholoģi Mariju Ābeltiņu mēģināsim atrast atbildi uz jautājumu, kas tad īsti ir vardarbība.

“Es domāju, ka vispirms ir jāsaprot, ka vardarbība ir uzvedība,” iesāk speciāliste, “tā ir uzvedība, kas nodara pāri – nodara pāri otram. Šajā gadījumā mēs runājam par vardarbību starp diviem cilvēkiem. Tad vienmēr ir kāds, kam tiek nodarīts pāri. Tur ir darbība. Ābeltiņa skaidro, ka, runājot par to, kas ir vardarbība, ir svarīgi pievērst uzmanību arī tam, kas tā nav. “Ja tā ir uzvedība, tad, protams, mēs atdalām viņu, piemēram no emocijām, jo tas ir pilnīgi dabīgi, ka mēs kā dzīvi cilvēki izjūtam plašu spektru ar emocijām.” Viena no emocijām, ko izjūt ikviens cilvēks, ir dusmas, un nereti šīs emocijas tiek jauktas ar vardarbību. “Tas, kas notiek manī iekšā, tā vēl nav vardarbība. Tās vienkārši ir dažādas emocijas. Jā, viņas var izpausties pēc tam agresīvā vai vardarbīgā veidā, bet ne obligāti,” piebilst psiholoģe.

Turpini lasīt šeit.

     Dalīties: